PHILIPINNES 2023

Zapraszamy do lektury naszego bloga z wyprawy na Filipiny. Podczas tej niezapomnianej podróży odwiedziliśmy aż 10 wysp, w tym popularne destynacje takie jak Cebu, Luzon, Bohol i Palawan. Nasze przemieszczanie się po archipelagu, to była prawdziwa przygoda - przemieszczaliśmy się samolotami, promami i łodziami, jeździliśmy autobusami, busami i skuterami, a także chodziliśmy pieszo.
Zachęcam do czytania i poznania piękna Filipin z naszymi oczami.
Aleksanda & Jacek

FILM

FILIPINY 2023

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu podsumowującego nasze niezapomniane wakacje na Filipinach! Zobaczysz przepiękne plaże, podwodny świat, niesamowite krajobrazy i spotkania z lokalną kulturą.  Będzie to dla Ciebie wspaniała okazja, aby poczuć klimat tego magicznego kraju i zaplanować swoją własną podróż na Filipiny!

PRZYGOTOWANIA

W tym roku na miejsce zimowych wakacji wybraliśmy Filipiny. To wyspiarski kraj, na który składa się ponad 7 tys wysp, z czego mniej niż tysiąc jest zamieszkanych.
Każdą naszą wyprawę rozpoczynamy od internetowego rozeznania. Wyszukujemy kanały YT z informacjami o Filipinach, przeglądamy blogi i strony turystyczne. No i oczywiście co najważniejsze, szczegółowo przeglądamy mapy Google. To one są naszą podstawą stworzenia zarysu wycieczki. Na niej można znaleźć oznaczone przez turystów miejsca, oraz poczytać opinie i obejrzeć zdjęcia. Logistyką zajmuje się Aleksandra. To ona wybiera, co zobaczymy. Plan jest zawsze ogólny i dostosowujemy go do potrzeb już w trakcie wycieczki.
Po wybraniu miejsca, dokąd chcemy pojechać i co zobaczyć, wybieramy termin. Z reguły jest to luty. Jedziemy na miesiąc, bo chcemy zobaczyć jak najwięcej. A do tego potrzeba czasu. I tak jest go zawsze za mało. Przecież na wakacjach czas płynie inaczej.
Bilet kupujemy z ok dwumiesięcznym wyprzedzeniem. Gdy zbliża się termin wyjazdu zaczynamy szukać pierwszego miejsca noclegowego, w którym śpimy zaraz po przylocie. Kolejnych szukamy już na miejscu.

La plan a’la Aleksandra

Po internetowych poszukiwaniach wiemy jedno - w miesiąc nie uda się zobaczyć nawet części Filipin. Musimy jednak coś wybrać. Decydujemy się na cztery wyspy: Luzon, Cebu, Bohol i Palawan. Oczywiście plan jest luźny, więc w trakcie wyprawy może ulec zmianie. 
Na każdej z wysp jest coś ciekawego. Na Cebu mamy zamiar ponurkować i zobaczyć rafę, żółwie, sardynki, oraz rekiny wielorybie. Na wyspie Bohol odwiedzimy Czekoladowe Wzgórza, oraz Azyl Wyraków (takie małe drapieżne ssaki podobne do małpek). Palawan ma nas zaskoczyć pięknymi krajobrazami górzystych wysp, zatok i lazurem morza. Ta wyspa jest uznawana za najładniejszą. Natomiast na Luzonie mamy zamiar wejść na wulkan. Taki właśnie jest plan. Pobyt chcemy zacząć od wyspy Luzon.

Miesiąc przed wylotem

Od kilku dni sprawdzamy ceny biletów i chyba już nie będą niższe. Zaczynają nawet delikatnie drożeć. Decydujemy się na zakup. Kupujemy bilety na lot z Gdańska do Manili. Będą dwie przesiadki w Warszawie i Istambule.. Polecimy w sumie ponad 27 godzin. Długo.

Tydzień przed wylotem

Aleksandra tknięta przeczuciem sprawdza pogodę. Początkowo chcieliśmy zacząć od wyspy Luzon. Na niej znajduje się Manila - 11 milionowa aglomeracja - stolica Filipin. Niestety okazuje się, że pada tam praktycznie codziennie. Zmieniamy więc plan i lecimy na Cebu. Wiemy, o której wylądujemy w Manili, więc wyszukujemy i kupujemy lokalny lot z Manili do Cebu.
Kupujemy także w kantorze trochę dolarów. Przydadzą się  w trudnych sytuacjach.

Dwa dni przed wylotem

Wiemy już gdzie wylądujemy. Pozostaje nam poszukać w Cebu noclegu. Pół godziny przeszukiwania bazy bookingu i hotel zostaje znaleziony oraz zarezerwowany. Jesteśmy gotowi do wyjazdu. Prawie gotowi.

Pakowanie

Pakowanie zawsze zostawiamy na ostatnią chwilę. Robimy to właściwie 2 dni przed wylotem. Odwieczne pytanie, co zabrać? Generalnie zawsze mieścimy się w ok 8-10 kg na osobę.

Jedziemy do kraju o gorącym klimacie, więc podstawą są koszulki i spodenki, przewiewne szybko wysychające spodnie, bielizna, oraz sandały. No i przede wszystkim strój kąpielowy. Tym razem obkupiliśmy się dodatkowo w specjalne przewiewne bluzy z długim rękawem i kapturem. Mają nas chronić przed słońcem i szybko wysychać gdy zmokną. W tropikach to podstawa. Dodatkowo zabieramy apteczkę, zestaw leków, linki, multitool, pareo, ręczniki szybko schnące, okulary przeciwsłoneczne, kapelusz, maski i rurki do nurkowania. Jedzie z nami także trochę elektroniki. Są to czytaczki ( eBook readery), laptop, tablet, 4 telefony, kamerka sportowa Action 3, kamerka Combo do kręcenia ujęć oraz mini dron. Oczywiście zestaw ładowarek, kabli i przejściówek oraz dysk do zgrywania danych i pendrive. Aleksandra zabiera także powerbank.

To wszystko pakujemy w cztery plecaki. Dwa duże i dwa małe. W małym plecaku ląduje elektronika i kilka potrzebnych ciuszków takich jak ręcznik, pareo czy ciepła bluza. Do dużego idzie cała reszta. Do tego każdy z nas ma saszetkę biodrową, w której trzymamy dokumenty, pieniądze i telefony. Jakie dokumenty ? Podstawa to paszport. Mamy też dowód osobisty i prawo jazdy, karty kredytowe, książeczkę szczepień tropikalnych, oraz ksera wszystkich dokumentów. W trakcie podróży w saszetkach także lądują wszelkiej maści bilety, wejściówki oraz pieniądze. 
W trakcie przemieszczania się duży plecak nosi się na plecach, a mały zakładamy z przodu. Do tego na pas saszetka. Tak podróżuje większość backpakersów. Od pewnego czasu szukam rozwiązania, jak wygodniej nosić mały plecak z przodu. W internecie nic ciekawego nie udało się znaleźć. Kupiłem więc wodoodporny mały 25 litrowy worek przeznaczony na motor. Ma masę przypinek więc mam nadzieję, że sprawdzi się idealnie. Mogę go sobie przypinać z przodu do dużego plecaka, a nie nosić niewygodnie na ramiączkach. Tak spakowani jesteśmy gotowi na nową przygodę.

Co zabrać ze sobą ?

Wszystko, co zabieramy ze sobą na wyprawę musi się zmieścić w czterech plecakach.

aaa

WYPRAWA NA FILIPINY

DZIEŃ 1 i 2

Przelot na Filipiny

DZIEŃ 3

Zwiedzamy Cebu

DZIEŃ 4

Przejazd do MoalBoal

DZIEŃ 5

Wodospady Kanalob Falls

DZIEŃ 6

Zwiedzanie Liloan

DZIEŃ 7

Rekiny wielorybie w Oslob

DZIEŃ 8

Przejazd na Panglao

DZIEŃ 9

Zwiedzamy Panglao

DZIEŃ 10

Czekoladowe Wzgórza

DZIEŃ 11

Spływ rzeką Loboc

DZIEŃ 12

Przejazd na Palawan

DZIEŃ 13

Zwiedzanie El Nido

DZIEŃ 14

Lagoon & Beaches

DZIEŃ 15

Skuterami wokoło El Nido

DZIEŃ 16

Z wyspy na wyspę

DZIEŃ 17

Zwiedzanie Coron

DZIEŃ 18

Poszukiwania plaży w Marcilla

DZIEŃ 19

Zatoka Coron

DZIEŃ 20

Dzień leżaka

DZIEŃ 21

Powrót do Puerto Princesa

DZIEŃ 22

Przelot na Luzon

DZIEŃ 23

Zwiedzamy Angeles

DZIEŃ 24

Wulkan Pinatubo

DZIEŃ 25

Powrót do Manili

DZIEŃ 26

Zwiedzanie Manili

DZIEŃ 27

Powrót do Polski

PODSUMOWANIE

Trochę info, opini i statystyk